U Čuburskoj ulici broj 12 u Beogradu otvoren je prvi kafić u regionu u kom rade mladi sa blagim smetnjama u mentalnom razvoju
Na prvi pogled, kafić kao i svaki drugi, osim što je atmosfera nekako toplija – gotovo kućna. I što osoblje u njemu služi malo drugačija pića, začinjena sa više srca i iskrenog osmeha najtoplije dobrodošlice. A, i ime “Zvuci srca” potpuno mu pristaje.
Ovako se pravilno kuva domaća kafa: Probajte na stari način – bolju sigurno niste pili
Ovaj kafić, jedinstven je u Srbiji i šire, ima 15 zaposlenih, starih od 19 do 35 godina. Ovde rade svakodnevno, u dve smene, od devet ujutro do devet uveče. Da pronađu posao pomogla im je Humanitarna organizacija “Dečje srce” u okviru svog radnog centra, prostor za kafić obezbedio je Grad Beograd, a opremilo ga Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
Po rečima Gorana Rojevića, direktora HO “Dečje srce”, osnovane pre gotovo dve decenije, kafić na Čuburi po mnogo čemu je jedinstven, ali je najvažnije što u njemu rade mladi sa visokofunkcionalnim autizmom, Daunovim sindromom i kombinovanim smetnjama, koji primaju platu, rad im se upisuje u radnu knjižicu i ostvaruju pravo na penziju.
“Dimitrijo, sine Mitre” je pesma koju mnogi naručuju u kafani, a niko ne zna kakva strašna sudbina stoji iza nje
– Oni se ovde osećaju dobro, uvaženo i korisno jer idu na posao kao i njihovi roditelji – kaže Rojević.
Nema cenovnika
U kafiću “Zvuci srca” na Čuburi nema cenovnika ni fiskalnih računa. Za ono što u njemu popiju, gosti novac ostavljaju u kasice u obliku srca koje stoje na svakom stolu. Onoliko koliko misle da treba.
– Naš zakon ne prepoznaje kafiće u kojima se usluga ne naplaćuje – kaže Rojević. – Vreme će pokazati kao će sve funkcionisati. Dogovoreno je da nas narednih meseci obiđu sve nadležne inspekcije i da nam svojim sugestijama pomognu da sve pravno regulišemo.
(Prva tv, prva tv printscreen)