Ekipa Prve televizije istraživala je ko krade struju, kako i da li je neko kažnjen zbog toga.
Iz Elektroprivrede Srbije kažu da statistika pokazuje da su najrevnosniji u plaćanju struje – penzioneri i socijalno ugroženi. Dakle, bogati kradu?
“To su uglavnom vlasnici velikih zgrada i vila, pekare, fabrike… Bilo je dosta poznatih privrednika, ali zakon je takav da mi ne možemo javno da objavimo, pa da svi u Srbiji čuju ko su ti ljudi”, kaže Sandra Alagić iz Elektrodistribucije.
Kako se navodi, u 2017. godini EPS je ulovio više od 6.000 kradljivaca koji su napravili štetu od čak milijardu dinara, zbog čega su protiv njih podnete krivične prijave i isključena im je struja.
Osim toga, ističe se i da je samo u prvom kvartalu ove godine uhvaćeno 1.700 novih kradljivca koji su napravili štetu od 280 mlioiona dinara.
“Oko 70% je preko anonimnih prijava telefonom… Komšije prijavljuju i oni koji su učestvovali u tim mahinacijama”, dodaje Alagićeva.
Najviše kradljivaca struje je na jugu zemlje i u prigradskim naseljima oko Beograda.
Kradljivci struje koriste se raznim tehnikama, iglom kojom blokiraju brojilo ili magnetima pa merači pokažu manju potrošnju… U poslednje vreme krade se najviše sa bandera, jer se najveći potrošači kače na njih.
(Izvor: TV Prva/Alo)