“Zaboravljeni vojnik na zaboravljenom frontu” naslov je teksta na internet stranici britanskog “Bi-Bi-Si-ja” posvećen Flori Sends, jedinoj Britanki koja se u Prvom svetskom ratu borila na frontu i to u redovima srpske vojske.
Autor teksta Alan Litl priznaje da je Sendsova relativno nepoznata u svojoj rodnoj zemlji, a da je u Srbiji i dalje slave kao heroja.
– Gradske vlasti Beograda su 2009. godine dali ime ulici po Flori Sends. Tokom 2015. godine njeno lice je bilo na posebnom izdanju poštanske marke – piše britanska medijska kuća.
Litl kaže da je u naselju Tornton Hit u južnom delu Londona bio mali bar sa njenim imenom, ali da je zatvoren prošle godine.
Sendsova je imala 38 godina kada je rat izbio i odmah se prijavila za medicinsku sestru u britanskoj vojsci, ali je odbijena, jer nije prošla potrebnu obuku.
Čuveni Orijent ekspres kasnio je samo jednom i to zbog srpske heroine: Milunka Savić nije imala novca za kartu, a onda je krenula nezapamćena akcija
Ona je 1914. godine napustila rodnu Englesku i otišla u Srbiju sa ženskom medicinskom jedinicom. Pri povlačenju preko Albanije, Sendsova je odbila da posluša naređenje i da ode na bezbedno u Solun.

Jedini način da ostane bio je da se prijavi u redove srpske vojske. Iako je očekivala da njen zahtev bude odbijen, oficir srpske vojske Miloš Vasić je prihvatio.
– Ako ostaneš sa vojskom, moraćeš s njima preko Albanije i taj put biće težak, nešto što nikad nisi iskusila – istakao je Vasić.
Pred njom su i generali stajali mirno: Preživela devet ranjavanja, odlikovana sa najvećim ordenima, poštovana u Evropi, a u Srbiji zaboravljena
Na njeno pitanje da li će biti teret, srpski oficir je odgovorio “da će biti upravo suprotno i da će njeno prisustvo ohrabriti vojnike jer ona za njih predstavlja celu Englesku”.
Britanski “BBC” piše i o vojnom groblju u Solunu i naglašava da je najposećeniji deo u kojem je sahranjeno oko 7.000 srpskih vojnika.
– Grčke vlasti zabranile su sahrane na vojnom groblju, ali će biti napravljen izuzetak za čuvara srpskog dela groblja Đorđa Mihailovića, koju je tu dužnost preuzeo posle smrti oca Đorđa i deda Save – navodi britanska medijska kuća.
(Wikipedia)