Home Istorija (FOTO+VIDEO) Ovo je RUSKI RAMBO koga svi Srbi treba da POŠTUJU: Došao...

(FOTO+VIDEO) Ovo je RUSKI RAMBO koga svi Srbi treba da POŠTUJU: Došao da brani KOSOVO, izgubio nogu spasavajući saborce, a poginuo kada se sklonio od svega

6182
0
(FOTO+VIDEO) Ovo je RUSKI RAMBO koga svi Srbi treba da POŠTUJU: Došao da brani Kosovo, izgubio nogu spasavajući saborce, a poginuo kada se sklonio od svega(FOTO+VIDEO) Ovo je RUSKI RAMBO koga svi Srbi treba da POŠTUJU: Došao da brani Kosovo, izgubio nogu spasavajući saborce, a poginuo kada se sklonio od svega
(FOTO+VIDEO) Ovo je RUSKI RAMBO koga svi Srbi treba da POŠTUJU: Došao da brani Kosovo, izgubio nogu spasavajući saborce, a poginuo kada se sklonio od svega

Borio se za svoja uverenja na više ratnih žarišta, kako u svojoj zemlji, tako i na Kosovu i Metohiji 1999. godine

Često smo imali priliku da slušamo priče o velikim vladarima, herojima i njihovim vojnim pohodima. Međutim većina tih priča zadire duboko u prošlost. Retko kada nam padne na pamet da su takvi ljudi bili deo i našeg vremena i da su nam možda i bliži nego što mislimo.

Nije ni čudo što su ih prozvali Nevidljivi: Kako je 252. oklopna brigada VJ stigla na Kosovo, izbegla NATO lovce i oduševila saborce

Jedan od njih je upravo Anatolij Lebed, ruski “Rambo”, za koga kažu da je bio heroj Ruske Federacije, najcenjeniji i najodlikovaniji ruski specijalac i pukovnik po činu. Borio se za svoja uverenja na više ratnih žarišta, kako u svojoj zemlji, tako i na Kosovu i Metohiji 1999. godine.

Moglo bi se reći da je njegov život pravi roman.

Rođen je 1963. godine u gradu Valgi, u Estoniji. Pridružio se Sovjetskoj armiji 1981. godine, gde je služio u njihovim vazduhoplovnim trupama. Zavrišio je vazduhoplovnu školu i postao diplomirani inženjer avijacije 1986. godine. Ovo zvanje mu je omogućilo da učestvuje u vojnim operacijama u Avganistanu 1986. – 1987. godine. Penzionisao se 1994. godine i radio je u fondu za veterane Avganistana.

Neverovatna priča iz Bitke za Košare: Romi kao Navaho Indijanci navodili srpsku artiljeriju i razbesneli OVK i NATO

Međutim kada je počeo da se zahuhtava sukob na Kosovu 1999. godine, Anatolij Lebed se pridružio grupi veterana koji su se upitili na Kosovo. U jednom intervjuu je naveo da je želeo da pomogne Srbiji iz svojih uverenja, a ne zbog nekih kompanija ili pojedinaca kao neki dobrovoljci plaćenici. Nakon tog ratnog perioda ponovio je dolazak na Kosovo sa svojim saborcima, a da ga pre toga niko iz Srbije nije zvao da dođu.

Potom je bio deo Drugog čečenskog rata. Od 1999. godine do 2007. godine više do deset puta je putovao u Čečeniju gde je učestvovao u specijalnim operacijama. Tu je u borbama na Ulus-Kert planinama izgubio nogu tako što je nagazio na minu.

Međutim i pored toga on je nastavio da pomaže interesima Rusije kad god je mogao. Uprkost svom hendikepu on je skakao padobranom preko 840 puta, a bavio se i borilačkim veštinama.

Njegova jedinica upada u zasedu 9. januara 2005. godine, ali on je odbio da preda svoje ranjene ljude neprijateljskoj strani. Tada je uspeo da savlada trojicu pobunjenika spašavajući život svojim vojnicima. Za ovaj podvig nagrađen je ordenom Heroja Ruske Federacije.

U narednoj borbi 24. januara iste godine, ranjen je više puta u leđa štiteći svoje ljude od eksplozije bombe. Tako ranjen nastavio je sa vojnom operacijom i uspeo je da uništi terorističku bazu.

(FOTO+VIDEO): Upoznajte Nataliju Amazonku: Ruskinja diže tegove od 14 godine i udara komplekse bilderima

Zahvaljujući svojim aktivnostima tokom rata u Južnoj Osetiji 2008. godine, postao je drugi Vitez reda Svetog Đorđa četvrte klase. Ovo odlikovanje mu je dodelio tadašnji ruski predsednik Dmitrij Medvedev koji je tom prilikom pohvalio njegova zalagađa i hrabrost.

Rusko ministarstvo unutrašnjih poslova je 27. aprila 2012. godine objavilo vest da je Anatolij Lebed stradao u saobraćajnoj nesreći na Bogorodskom putu. On je tom prilkom izgubio kontrolu nad svojim motorom, udario u ivičnjak, zatim pao i umro od zadobijenih povreda. Anatolij je hteo da ovom vožnjom otvori bajkersku sezonu u Moskvi.

(Izvor: Politika-Ekspres, foto: Wikipedia)

PRETHODNA VESTKako se pravilno ponaša u CRKVI: Ovo svako mora da ZNA ako ne želi da se OBRUKA!
NAREDNA VESTPred njom su i generali stajali mirno: Preživela devet ranjavanja, odlikovana sa najvećim ordenima, poštovana u Evropi, a u Srbiji zaboravljena