Njegovo ime je Milorad Rajčević i on je prvi Srbin koji je obišao svet
Na put od 120 000km ispratilo ga je pola Beograda. Bio je poznat kao avanturista, pa je rado prihvatio ponudu od 10 000 dinara u kojoj je uslov bio da obiđe svet. Tokom svog putovanja upoznao je mnoge kraljeve i prinčeve. Honorar od 150 dinara koji je dobijao, mogao je da troši na šta je god hteo.
Ko je bio čuveni Jagodinski čiča: Ostao bez obe noge u ratu, puzeći obrađivao zemlju, a čezama sa konjima dolazio u kafanu na pivo i zbijao šale sa svima
Zadatak mu je bio da iz mesta koja su označena kao kontrolne tačke uvek šalje dokaz da je tamo.
Na put je krenuo 14. marta 1910. godine, ponevši sa sobom samo lekove i praznu svesku, kako bi mogao da dobije autogram od poznatih ljudi. Sa princem Đorđem Karađorđevićem susreo se u Gornjem Milanovcu i tada je dobio prvi potpis.
Zbog rata u Libiji, promenio je maršrutu i iz Italije je krenuo za Francusku. Boravio je i u Engleskoj, Nemačkoj, Rusiji, gde je dočekan sa oduševljenjem.
Prva stanica u Aziji bio je Sibir. U Japanu je bio oduševljen gejšama, a družio se i sa prestolonaslednikom. Potom je nastavio Malezijom, Sijamom i Singapurom, a sijamski kralj mu je poklonio motor kako bi mu put bio olakšan.
Čak je i svetska štampa pisala o ovome, pa su mu ljudi u Indiji priredili nezaboravan doček. Odatle je krenuo za Jerusalim, a onda se vratio u Srbiju gde ga je dočekalo desetine hiljada ljudi.
Prvi vampir je bio Srbin i nije holivudski lepotan: Evo šta su KARAKONDŽULE i DREKAVCI i zašto sektaši iz celog sveta dolaze na Srebrno jezero
O ovom poduhvatu, nesvakidašnjem za ono vreme, snimljen je i film, a Sam Rajčević napisao je tri knjige o svojim putovanjima.
(blic.rs)