
Pripadnik 53. graničnog bataljona i heroj sa Košara, Ivan Dražić, gostovao je u emisiji “Duhovna trpeza” na TV HelmCast, gde je svedočio šta je sve prošao na tadašnjoj jugoslovensko-albanskoj granici tokom NATO bombardovanja i kopnene invazije OVK i stranih plaćenika.
Dražić je u razgovoru potvrdio da je najduže boravio u pograničnom rejonu, od proleća 1998. do do početka juna 1999. godine, kada je po potpisanom Kumanovskom mirovnom sporazumu srpskim vojnim i policijskim snagama stiglo naređenje za povlačenje.
Noć kada je gorelo nebo i zemlja: Kako su NATO avioni zabranjenim kasetnim bombama zasuli položaje i ubijali srpsku mladost na Košarama
U razgovoru sa svojim domaćinom Žanom Živaljević, Dražić se prisetio brojnih pokušaja sve organizovanijih terorističkih grupa da sa albanske strane prebace naoružanje za rat koji se pripremao. On je istakao da su graničari, bez tuđe pomoći, uspešno odolevali sve agresivnijim grupama i uspešno razbili dva veća napada na karaule na Prokletijama, u kojima je bilo i po više stotina do zuba naoružanih terorista.
– Brojno stanje graničara je, u skladu sa doktrinom i taktikom ratovanja, redovno bilo 10 na jednoga i uspešno smo odolevali, iako nas je u redovnom sastavu bilo nekoliko desetina. Ovaj odnos se održavao i u vreme najžešće bitke koja je počela 9. aprila 1999. godine, napadom na karaulu Košare – kazuje u „Duhovnoj trpezi“ Ivan Dražić, branilac i čuvar srpske granice.
Ispovest dvojice srpskih vojnika otetih na Košarama: Punih 20 dana su nas vezane mučili, tukli i tražili priznanja, a tortura se nastavila po zatvorima u Albaniji i Nemačkoj
I naoružanje i oprema i spremnost neprijateljske strane za rat sa Srbima bivali su tokom sve učestalijih pokušaja ilegalnog prelaska i provokacija vidnije bolje kako se rat zahuktavao, priseća se Dražić, koji je tada imao samo 20 godina.
– Nalazili smo češku ambalažu od hrane, kineske neeksplodirane bombe, jer mnogi Šiptari dugo nisu naučili da rukuju ni ovim ni savremenijim naoružanjem koje su dobijali od svojih zapadnih prijatelja koji su ih obučavali u specijalnim kampovima tik uz albansku stranu granične linije – ispričao je Dražić na TV „HelmCast“.
Preživeli pakao Košara i pad MiG-a 29, poginuli u miru u saobraćajnim nesrećama: Kako se okrutna sudbina poigrala sa srpskim herojima
Prisetiće se pogibija, podviga svojih drugova, odnosa komande prema graničarima, na koje se ili zaboravilo ili, posle višednevne bitke, više nije ni računalo. O položaju karaule Košare, koja se komotno pružala kao na dlanu drugoj strani, sa albanskih visova, kao laka meta. Kako je bilo vratiti se u rodni Beograd, nastaviti život, naći posao, skućiti se; kako se heroji s Košara drže i danas na okupu, kad se otvorila priča o njihovoj velikoj epopeji, o svemu čega se seća, iskreno, iz duše, gost ovonedeljenog izdanja „Duhovne trpeze“ govori heroj sa Košara Ivan Dražić.